Oscarsgalan 2026: KULT tippar vinnarna
Det är dags för den 98:e upplagan av Oscarsgalan och natten mellan söndag och måndag ligger den röda mattan utrullad och redo utanför Dolby Theatre i Hollywood. Vissa saker är sig lika: Conan O’Brien leder galan igen och precis som förra året sänds det hela på Disney+ för svenska tittare. Några nyheter för i år är dock att rekordet för antal nomineringar har spräckts i och med Sinners 16 vinstchanser, och dessutom delas pris ut till bästa casting för första gången någonsin.
Men hur kommer det att gå? Är Jessie Buckleys vinst lika kassaskåpssäker som många verkar tro? Har Timothée Chalamet schabblat bort sin chans efter sina kontroversiella ord om balett och opera? Och hur många statyetter kommer Sinners till sist att gå hem med? Blir det kanske favorittippade One Battle After Another som står som den stora vinnaren? KULTs filmskribenter Zara Luna Hjelm och Gabriel V. Rindborg tippar!

Bästa regi
Chloé Zhao för Hamnet
Josh Safdie för Marty Supreme
Paul Thomas Anderson för One Battle After Another
Joachim Trier för Sentimental Value
Ryan Coogler för Sinners
Zara Luna: Starkt att det faktiskt bara är Chloé Zhao som har vunnit en Oscarsstatyett i den här ligan. Paul Thomas Anderson har nominerats flera gånger, i denna kategori två gånger – först för There Will Be Blood (2007) och senast för Phantom Thread (2017). Blir det tredje gången gillt? Jag kan tänka mig att One Battle After Another antingen vinner för bästa regi eller bästa film, även om jag personligen tyckte den var rätt medelmåttig. Josh Safdie är ju en skicklig regissör, men det kommer nog att stå mellan Zhao och PTA!
Gabriel: Tidigare vinster och nomineringar är ingen försäkran om framtida statyetter, men något säger mig Chloé Zhao kommer att ta hem detta. Visst är det möjligt att juryn ger priset till någon som inte fått det, men hypen kring Hamnet är så stark att jag tror att hon tar hem den även denna gång.

Bästa kvinnliga huvudroll
Jessie Buckley i Hamnet
Rose Byrne i If I Had Legs I’d Kick You
Kate Hudson i Song Sung Blue
Renate Reinsve i Sentimental Value
Emma Stone i Bugonia
Zara Luna: Nu har jag tyvärr inte sett Sentimental Value, men stort ändå att den har fått så många nomineringar. Magkänslan säger att vinsten antingen kommer att gå till Renate Reinsve eller Jessie Buckley för hennes insats i Hamnet, men Emma Stone är ju älskad av akademin. Äsch, jag tror på Buckley!
Gabriel: Likt Zara tror jag att det står mellan två namn, antingen Renate Reinsve eller Jessie Buckley. Stone må vara älskad av akademin, men att få två statyetter så nära inpå i samma kategori känns inte särskilt troligt. Men man vet aldrig vad som händer under kvällen. Oscarsakademin är kontroversiellt kända för att handla mer om industrins favoriter och profit snarare än välgrundade kvalitetsbedömningar överlag (se bara hur Ralph Fiennes missade att ta hem förra årets statyett i bästa manliga huvudroll för att jurymedlemmarna antog att han redan hade vunnit tidigare).

Bästa manliga huvudroll
Timothée Chalamet i Marty Supreme
Leonardo DiCaprio i One Battle After Another
Ethan Hawke i Blue Moon
Michael B. Jordan i Sinners
Wagner Moura i The Secret Agent
Zara Luna: Sjukt att det är Michael B. Jordans första nominering? Å andra sidan har Leonardo DiCaprio blivit nominerad sex gånger och bara vunnit en gång. Jordan spelar ju faktiskt en dubbelroll i Sinners, han kanske förtjänar två priser? Och varken Timothée Chalamet eller Ethan Hawke har vunnit – än! Ärligt talat hoppas jag dock på Wagner Moura för han verkar skön och rimlig på många sätt. Det är dock möjligt att Chalamet vinner, såvida hypen kring honom inte redan dött?
Gabriel: Som brasse är jag partisk. Ni har varnats. Wagner Moura i The Secret Agent gör en otrolig insats. Hemma i Brasilien är han känd som en av – om inte den bästa – manliga skådespelaren. Internationellt har han visat prov på det bland annat i tv-serien Narcos. I filmen är han underbar och i absolut toppklass. Chalamet och DiCaprio i all ära, men det är dags för lite nya namn på scenen.

Bästa kvinnliga biroll
Elle Fanning i Sentimental Value
Inga Ibsdotter Lilleaas i Sentimental Value
Amy Madigan i Weapons
Wunmi Mosaku i Sinners
Teyana Taylor i One Battle After Another
Zara Luna: Jag gillar varken Elle Fanning eller Teyana Taylor riktigt, men det kommer främst att stå mellan dem. Taylor tyckte jag var sanslöst irriterande i One Battle After Another. Ni vet, en stereotyp av en black revolutionary woman med tveksam moral, emotionellt intensiv, men ändå kompromisslös, och helt galet översexualiserad. Trots att woke-eran är över förstår jag inte varför man skulle vilja platta till en karaktär på det sättet in the big 2026. Jag tycker inte heller att hennes tolkning av karaktären skiljer sig från hennes andra roller, lite som Fanning. Sinners såg jag två gånger, och båda gånger upplevde jag den som lite ofokuserad, men Wunmi Mosaku var ändå bra. Jag tror att Taylor kommer att vinna, men hoppas nog på Mosaku.
Gabriel: Jag erkänner, jag har inte sett Sentimental Value, men personligen anser jag att Elle Fanning är en underskattad skådespelerska. Hennes roller i bland annat 20th Century Women, Mary Shelley och The Great tycker jag visar att hon faktiskt är mer än bara en B-skådis med storfilmskontakter. Visst, det finns en hel del andra filmer och serier där hon inte briljerat, men då har manuset och regin snarare varit problemet (till exempel Woody Allens skräpfilm A Rainy Day in New York). Jag tror att det är dags. Om inte annat är hon ju en av industrins älsklingar.

Bästa manliga biroll
Benicio Del Toro i One Battle After Another
Jacob Elordi i Frankenstein
Delroy Lindo i Sinners
Sean Penn i One Battle After Another
Stellan Skarsgård i Sentimental Value
Zara Luna: Det är Stellan Skarsgårds första nominering. Första! Jag vore inget annat än landsförrädare om jag inte höll på Skarsgård. Vi tolererar inget annat än en vinst för honom, men den flerfaldige Oscarsvinnaren Sean Penn har blivit sjukt hyllad för sin roll som, ja, Gregory Bovino? Om Penn vinner skulle jag inte bli förvånad, plus, snubben visar ständigt bredd i sitt skådespeleri. Jag har ju sett hans Hollywood-abs IRL. Känns som jag berättar det för var och varannan människa, men innan ni drar några slutsatser handlar det om att jag jobbade på ett hotell för superlängesen. Jag skulle checka rummen och knackade på hans dörr, och då öppnade han enbart klädd i en handduk virad runt underkroppen… Nu kan ni dra era slutsatser.
Gabriel: Ännu en gång tror jag på en film jag inte har hunnit se. Men likt fallet med Wagner Moura måste jag tillåtas att vara partisk. Stellan Skarsgård må inte vara nytt blod, men hans karriär visar på otrolig skicklighet. Tänk vad det kommer att firas om han vinner! Allt annat undanbedes.

Bästa internationella film
The Secret Agent – Brasilien
Det var bara en olycka – Frankrike
Sentimental Value – Norge
Sirât – Spanien
The Voice of Hind Rajab – Tunisien
Zara Luna: Oj, det här kan bli politiskt. Vi har alltså Det var bara en olycka av den iranske filmskaparen Jafar Panahi och The Voice of Hind Rajab som handlar om den femåriga flickan som mördades av IDF i Gaza. Eftersom det är två länder som är en del av USAs frihetsprojekt (via bomber) blir Hollywoods uppmärksammande av dessa filmer snarare någon form av “traumaporr”, då västvärlden fortsätter beväpna Israel. Om någon av dessa filmer vinner kommer vi att få höra ett semi-aktivistiskt tal, väl medvetna om att det aldrig har varit tydligare vilken snäv demokrati vi har. Free speech utan substans är bara illusionsdemokrati. Trump har blottat hela det västerländska imperiets sköte, and it ain’t pretty. Utan att bedöma dess konstnärliga värde tror jag att Panahis rulle vinner, just för att den möjligen gynnar amerikanska intressen, samtidigt som det är en film om motstånd: ”win-win”, eller?
Gabriel: Zara har helt rätt i att det här blir en riktigt politiskt känslig fråga för Hollywood. Själv är jag partisk för The Secret Agent. Men frågan är om juryn vågar ge brasiliansk filmindustri ännu en storvinst, i och med att I’m Still Here vann denna kategori i fjol. Det är också en film om förtryck, korruption och våldet i att inte kunna minnas – att människor går ostraffade. I ett klimat som dagens USA är det relevant, men kontroversiellt. Den minst kontroversiella och den som jag ändå tror juryn favoriserar i år för att undvika kontroverser är familjedramat Sentimental Value.

Bästa film
Bugonia
F1
Frankenstein
Hamnet
Marty Supreme
One Battle After Another
The Secret Agent
Sentimental Value
Sinners
Train Dreams
Zara Luna: Vad F1 gör på listan är en gåta, likaså Train Dreams som mestadels var en ripoff av A Hidden Life (2019). Frankenstein kommer nog bara vinna för bästa smink och/eller kostym, för damn vilken utstyrsel Jacob Elordi hade. Jag tror iallafall att favorittippade One Battle After Another vinner, även om det inte skulle vara en särskilt värdig vinst. Antagligen tilltalas juryn av dess spegling av samtidens politiska klimat i USA, där det finns en tydlig liberal idé om ”extremism på båda sidor”. En falsk dikotomi som präglar samhällsstagnation; man vill göra politik utan att det ska bli politiskt… med en jättebudget bakom sig. I sin form är den lite Tarantino: snabb, ytlig och överdriven. Det kommer nog stå mellan den och Sinners, som faktiskt fått flest nomineringar i Oscarsgalans historia. Även om jag gillar både blues och vampyrer, tror jag att det kommer att bli en PTA-vinst.
Gabriel: De som har läst mina texter länge vet att jag faktiskt skyr Oscarsstatyetter och prestigen kring dem. Golden Globes och BAFTA Awards känns mindre kommersiella i jämförelse. Se bara på F1 i denna lista. Minns man att American Sniper blev nominerad 2015, och att Argo vann 2013, blir man inte förvånad om det till slut är F1 som vinner. Jag måste faktiskt fortfarande ta och se Hamnet (ty jag är en dålig kritiker), men om Shakespeare in Loves vinst 1999 är något att gå efter är det dags för en ny Shakespeareinspirerad berättelse som kan få nya själar att öppna upp hans verk. Varje generation behöver sin Shakespeare.


