Amerikanska indiefolkbandet Big Thief startades i Brooklyn 2015 av Adrianne Lenker, Buck Meek, James Krivchenia och Max Oleartchik. Sedan deras väl mottagna debut Masterpiece från 2016 har deras lyssnarkrets fortsatt att växa. Deras organiska, inlevelsefulla och helt enkelt upprivande sound tillsammans med Lenkers natur- och vardagsnära texter har gjort dem omätbara i genren. Double Infinity är bandets första album som trio, efter att basisten Max Oleartchik hoppat av 2024, och fortsätter att föra fram arvet av Big Thiefs storhet.
Albumet inleds med vad som till en början känns som ett outro. Incomprehensible börjar dämpat och släpigt, ljudbilden nyktrar till i början av versen som bjuder på medryckande trumbeat och lena textfraser. Redan här känns det som att trion leder musiken i en annan riktning. Precis som omslaget urskiljer sig i det väldigt hårda svarta och gröna så känns albumet lite mindre suddigt och dränkt i nostalgi. Words drar igång ganska snabbt och drivs framåt återigen av trummor och ett genreöverskridande sound som för tankarna till artister som David Byrne. Kärnan i låtarna känns mer okontrollerbar och spretig, vilket gör en nyfiken på vilken väg albumet kommer att ta.
I Los Angeles finns ett klarare eko av bandets tidigare släpp med denna solblekta känsla och återblickar i det förflutna. Texten bärs av lösryckta minnen och flyktiga bilder av LA. Vid albumets fjärde låt All Night All Day slås jag av albumets, hittills, jämna och väldigt höga kvalitet. Ett genomgående spår i ljudbilderna är användningen av percussion som i detta spår när Lenkers kärleksfulla och intima text tonsätts till ett par svängiga handtrummor. “All night, all day / I could go down on you / Hear you sing your pleasure / God is good / Or whatever made the mouth / To drink the treasure.”
Rent berättarmässigt skiftar låtarnas fokus mellan sprudlande kärlek, barndomshemmet och fragmentariska minnen. Titelspåret Double Infinity är en mjuk och Lenkeresque kärleksballad som, även om den är vacker, inte berör så djupt. Ljudbilden är lunkande och repetitiv med akustisk gitarr och släpiga trummor. Det är något med den upplösta formen som gör att jag som lyssnare inte riktigt kan grabba tag i den. Albumets sjätte låt No Fear inleds av ett långt intro som för tankarna till psykedelisk musik och mynnar ut i ett ganska abstrakt spår. Sången är lågmäld och känns inte så riktad utåt, den blir mer som en del av det instrumentella. En musikaliskt skicklig låt men som lämnar lyssnaren lite rastlös.
Grandmother är ett samarbete med amerikanska multidisciplinära musikern Laraaji. Låten är vacker och blandar Big Thiefs mer klassiska sound med något nytt. Laraaji bidrar med sång, new age-inslag och något underliggande ambient. Texten är känslosam och strömmande. Det är en intressant sida av bandets musik att få ta del av men det överträffar inte bandets tidigare sound, varken stämningsmässigt eller musikaliskt. Det är lite som att Big Thief är i sin Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band- era i sitt skapande. Om det är en bra grej eller inte kan jag inte riktigt avgöra.
Vi närmar oss albumets slut med låten Happy With You som balanserar mellan lycka och vemod. Texten är upprepande men effektiv tillsammans med den stegrande ljudbilden. Albumet avslutas med How Could I Have Known vars text svajar på gränsen mellan klyschig och berörande. Kärleken beskrivs i förutsägbara rim men lyckas ändå framkalla en känsla av trygghet och värme hos mig som lyssnare. Det är något fint med det, den nivån av kärlek när allt blir klichéartat och nötta citat får en ny mening. Avslutet är hemtrevligt och känns som en sömnig kväll runt en brasa med låtens strömmande gitarr och rösterna som sjunger oslipat i kör.
Double Infinity är ett starkt album men som flyter iväg lite ibland. New age-inslagen och låtarnas stundvis upplösta form förvirrar mig aningen. Resultatet blir inte lika skarpt som tidigare släpp där man har känt en tydligare kärna och kontakt med musiken. Ändå finns det mycket glöd, känslor och inlevelse som verkligen smittar av sig på lyssnaren. Det är inte det bästa Big Thief har släppt, men har många guldkorn som man sent glömmer.