En hjärtskärande lektion om vår moderna historia
Torka aldrig tårar utan handskar är en nyskriven musikal av Jonas Gardell baserat på hans roman från 2012 om HBTQ-scenen under 80-talets aidsepidemi. Även om tempot är uppskruvat och framkallar jubel och skratt, så imponerar den mest som en rå och förkrossande lektion.
I denna berättelse får vi följa lantisen Rasmus (Valdemar Wahlbeck) som är nyinflyttad i storstaden, och Benjamin (Martin Stokke Mathiesen), en medlem i Jehovas vittnen som insett att han är homosexuell. Båda möter de den godmother-liknande Paul (Ola Salo) som välkomnar dem och för dem samman. Lyckan är kort när föräldrar tar avstånd, stigma uttrycks från samhället och aidsviruset skördar offer bland deras vänner. Tillslut är det Rasmus tur. En påminnelse om att kärlek är det viktigaste vi har men att det inte kan övervinna allt.
Mathiesen sjunger nästan för bra för sitt eget bästa när han överglänser de andra. Upplevelsen blir närmast religiös när han framför sitt första solo Förvandla mig. En annan höjdpunkt är när Lucas Krüger, som spelar den ambitiösa pianisten Bengt, sjunger Leva i evighet som är ett av det mest hjärtskärande musikalnumren jag hört.
Missförstå mig rätt, ensemblens olika nivåer av röster är inte något negativt, snarare bidrar det till charmen och belyser vart denna föreställning lagt sitt krut – på skådespelet. Alla känslor framstår som så genuina som föreställningen kräver. Rasmus röst brister när han sjöng Om nån vill ha mig, eller när Lars-Åke (Per Öhagen) darrar i rösten när han ska försvara sin rätt att finnas.

Föreställningen behärskar även den ädla konsten att få publiken att skratta i ena sekunden och gråta i nästa – utan att känslorna förtar varandra. Inte i mina vildaste drömmar hade jag trott att jag skulle gråta till när Ola Salo skriker ”Jag ska böga mig”.
Det är givetvis omöjligt att rymma varje detalj från ett verk på 800 sidor eller en tv-serie i en musikal, men detta blir till ett lyckligt tillskott bland tolkningarna. Musikalen har förvisso högre toppar och lägre dalar än i de andra verken. Men budskapet slår även hårdare när vi som publik sitter tillsammans i mörkret och tvingas kollektivt stå till svars för Sveriges förskräckliga historia.
Torka aldrig tårar utan handskar är en musikal som skildrar kärlekens och livets skönhet, men som inte ryggar för den smärtsamma verkligheten. Även om det nu finns bromsmedicin är denna musikal en påminnelse om att kampen är långt ifrån över och det är viktigt att hedra de hjältar som slagits för att samhället kunnat nå den punkt vi är på idag. Rekommenderar denna musikal om ni är sugna på att lära er, skratta och få ert hjärtat utslitet.
PS. Glöm inte näsdukarna!
Torka aldrig tårar utan handskar har premiär 24: september 2026 och spelas till 6:e mars 2027 på Göta Lejon

